4 жовтня 2019 року в смт.Дворічна Харківської області відбувся семінар «Впровадження досвіду успішних громад України по співробітництву». Захід пройшов в межах проекту «Співпраця громади з місцевою владою – запорука позитивних змін в Дворічанському районі», який реалізує громадська організація «Фонд сільських громад Дворічанщини» при підтримці Програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження».

В семінарі взяли участь представники влади Дворічанського району, активні громадяни смт.Дворічна, а також гості: делегація Омельницької ОТГ Кременчуцького району Полтавської області, представники управління культури і туризму Харківської ОДА та Українського центру культурних досліджень.

Ще влітку цього року представники Дворічанщини на чолі з селищним головою Фархадом Магомєдовим в межах проекту з навчальною поїздкою побували в Омельнику. Під час поїздки знайомилися з досвідом розвитку туризму, зокрема з туристичним кластером "5 перлин Дніпра", в якому Омельницька громада є однією з перлин.

В Дворічній семінар розпочався не традиційно. Гостей зустріли хлібом-сіллю, як ведеться й запропонували одразу ж познайомитися з унікальними природними ресурсами району. У селі Новомлинськ гостей вже чекав запашний травяний чай та мандрівка підвісним мостом через річку Оскіл до осіннього казкового лісу.

Фархад Магомєдов зауважив, що саме відкрите, щире спілкування між людьми з різним досвідом та ресурсами і є головним джерелом для креативних ідей та спільних проектів. Омельницька та Дворічанська громади мають спільні сильні сторони для розвитку туризму: відомі вихідці науковці - Вернадський і Мечников, річки, унікальні природні ресурси. Й, на диво - підвісні мости! При цьому, громади мають дуже різний досвід у розвитку: Омельницька ОТГ - одна з найпрогресивніших об'єднаних громад України, а Дворічанська - ще не є об'єднана в ОТГ.

Про ці та інші вихідні умови на шляху розвитку туризму говорили у другій частині семінару, який продовжився в приміщенні районної бібліотеки. Важливо, що у семінарі взяли участь голова Дворічанської районної державної адміністрації Ірина Григоренко й голова Дворічанської районної ради Галина Турбаба. Керівниці району зазначили, що Дворічанщина має значний туристичний потенціал, має також ряд успішних втілених ініціатив щодо розвитку туризму, але, нажаль, системна робота у цьому напрямку не налагоджена і "туризм не йде". У районі створений Національний парк "Дворічанський" і запроваджені кілька цікавих маршрутів, але ініціативи парку обмежуються абсолютною відсутністю туристичної інфраструктури: відстуність закладів харчування, хостелів/готелів.

Ірина Каць - начальник відділу регіональної політики та координації

реформ у сфері культури Українського центру культурних досліджень,

регіональний представник у Полтавській, Харківській, Чернігівській,

Житомирській областях зазначила: «Як на мене, актуальною проблемою є й те, що мешканці Дворічанського району не мають позитивних практик у сільському зеленому туризмі, не можуть оцінити можливості свого заробітку у цій сфері й не об'єднані навколо ідеї розвитку туристичного потенціалу району».

Говорячи про потенціал Дворічанського району, Ірина представила можливості всеукраїнського конкурсу "Жива традиція" (https://cutt.ly/ueuF0qM) та рекомендувала об'єднувати людей навколо нематеріальної культурної спадщини, традицій, місцевих знань, травників, грибників, ремесел, легенд, ідей.

В цьому її підтримала і Наталья Плотнік – заступниця начальника управління культури і туризму Харківської ОДА.

Володимир Клетьонкін - начальник відділу науки, моніторингу та еколого-освітньої роботи Національного природного парку «Дворічанський» говорив про унікальні природні ресурси Дворічанщини в першій частині семінару в с.Новомлинськ, тож він запропонував переглянути рекламний фільм про красу Дворічанського краю, співавтором якого є.

З особливою цікавістю представники Дворічанського району слухали Олександру Шереметьєву – голову Омельницької ОТГ, цікавилися досвідом розвитку громади після об'єднання в ОТГ. Олександра Іванівна розповідала про досвід участі у грантових проектах, про виклики під час втілення масштабних подій, про можливості подієвого туризму, досвід міжмуніципальної співпраці та залучення ресурсів в рамках створення туристичного кластеру «5 перлин Дніпра».

Зустріч завершилася підписанням Меморандуму про партнерські стосунки та співпрацю у розвитку сільського зеленого туризму між територіальною громадою Омельницької сільської ради Полтавської області та громадою Дворічанської селищної ради Харківської області.

Підсумувала зустріч Людмила Ковтун – голова правління ГО «ФСГД». Вона сказала, що заходи проекту посилюють спроможність громади селища вирішувати проблемні питання свого розвитку. «Вже є спільні ідеї, а головне – є натхнення від спілкування для втілення цих ідей».

Велику допомогу в проведенні семінару надали представники відділу культури і туризму Дворічанської РДА, районного будинку культури.