27 червня 2017р. в рамках співпраці Кафедри містобудування з благодійним фондом «Збереження та відродження історичної спадщини Дворічанщини» (БФ «ЗВІСД») відбулося обговорення студентських проектів присвячених відродженню історико-культурної спадщини та рекреаційному розвитку села Мечникове Дворічанського району Харківської області.

У заході взяли участь викладачі, аспіранти та студенти кафедри Містобудування на чолі із зав. кафедрою, професором, док. архітектури Іриною Владиславівною Древаль. З боку «замовника» проектів були: Ольга Іванівна Тінькова – голова райкому профспілки працівників культури Дворічанського району, Людмила Миколаївна Ковтун – голова правління громадської організації «Фонд сільських громад Дворічанщини» (ГО «ФСГД»), Олена Михайлівна Бичкова – співзасновник БФ «ЗВІСД», Володимир Дмитрович Путятін – співробітник Харківського обласного науково-методичного центру охорони культурної спадщини Управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації, краєзнавці та представники громадськості.

Проектні пропозиції студентів кафедри з реставраційного відтворення садиби Мєчникових у с. Мечникове представив старший викладач кафедри містобудування – Денис Миколайович Вітченко. Проектні пропозиції рекреаційно-туристичного розвитку села Мечникове, розроблені в рамках курсового проекту магістра, представив студент 5-го курсу Євгеній Сєлєзньов.

У своїх проектах студенти-архітектори намагалися запровадити нові, економічно життєздатні й соціально прийнятні підходи до збереження автентичності та цілісності унікальних ландшафтів, відтворення  зруйнованих пам’яток архітектури.

Метою студентських проектів стала реабілітація та актуалізація місцевих пам’яток культури та природи,  шляхом створення на їх базі центрів екологічного «зеленого» туризму, в яких поєднується культурно-просвітницька, оздоровча й туристична діяльність.  За допомогою цих центрів та розвитку мережі туристичних маршрутів має покращитися економічний та культурний клімат усього регіону. Значно підвищуючи рекреаційно-туристичний потенціал сіл, туристичний центр та його інфраструктура мають створити передумови для відродження зруйнованих пам’яток культурної спадщини, проект гіпотетичного реставраційного відтворення яких також розроблений студентами кафедри.

Ще восени 2016р.  на запрошення благодійного фонду  група  викладачів та студентів кафедри містобудування Харківського національного університету міського господарства ім. О. М. Бекетова відвідала с. Мечникове Дворічанського району Харківської обл., батьківщину Нобелівського лауреата в галузі фізіології та медицини Іллі Ілліча Мечникова. Метою поїздки було натурне обстеження території колишньої садиби Мечникових та навколишніх ландшафтів, обміри решток садибних споруд.

Протягом навчального року в рамках дипломного проекту бакалаврів та курсового проекту магістрів студентами кафедри Містобудування були виконані проекти з реставраційного відтворення історико-культурної спадщини та рекреаційного розвитку села Мечникове. Це проект реставраційного відновлення садиби родини Мечникових села Мечникове (проект студента 5-го курсу Єгора Маслова), бакалаврський проект туристичного центру у селі Мечникове (бакалавр Аліна Бусєл), проект рекреаційного розвитку села студента 5-го курсу Євгенія Сєлєзньова.

Наукові дослідження та теоретичні узагальнення студентів знайшли відображення у їх виступах на всеукраїнських наукових конференціях, тези яких були опубліковані у наукових збірниках ХНУМГ. Це доповіді Євгенія Сєлєзньова «Реабілітація комплексу об’єктів культурної спадщини ­– садиби Мечникових у с. Мечникове Харківської обл. в  аспекті туристично-рекреаційного використання» та  Аліни Бусєл «Туристичне освоєння резервних рекреаційних територій  (на прикладі с. Мечникове)».

Доповіді викладачів та студентів кафедри містобудування викликали жваву дискусію, про що свідчили цікаві питання, поставлені доповідачам гостями заходу. Зокрема,  краєзнавець та координатор Клубу історії медицини Ігор Львович Сєрєбрєнніков висловив думку про те, що розвиток музейного комплексу матиме значну міжнародну підтримку завдяки імені Іллі Ілліча Мечникова, бо пам'ять про його науковий доробок вшановується всією науковою спільнотою, його наукові та гуманістичні ідеї й зараз актуальні та мають своїх шанувальників та послідовників.

Учасники заходу прийшли до висновку, що напрацювання студентів мають лягти в основу альбому проектних пропозицій з відтворення історичної спадщини с. Мечникове та його туристичного розвитку. Цей альбом має бути використаний для пошуку міжнародних інвестицій у рекреаційно-туристичний розвиток Дворічанського району, зокрема с. Мечникове. Проектні пропозиції мають бути розроблені студентами та співробітниками кафедри Містобудування на основі договору укладеного з БФ «ЗВІСД».